Porowatość włosów
Twoje włosy są nisko czy wysokoporowate? Dowiedz się jak o nie zadbać
Kluczem do pięknego wyglądu i zdrowia włosów jest oczywiście odpowiednia pielęgnacja. W pierwszej kolejności, aby poznać potrzeby naszych włosów, należałoby je scharakteryzować. Jednym z kryteriów, którym można się kierować dobierając kosmetyki, jest stopień ich porowatości. Jego znajomość może okazać się niezwykle pomocna – dzięki niej świadomie będziemy mogli wykorzystywać właściwości składników zawartych w produktach, wiedząc jakie mogłyby się u nas nie sprawdzić i jakich unikać.
Zewnętrzną warstwę ochronną włosa budują tak zwane łuski. Biorąc pod uwagę ich kąt odchylenia od powierzchni możemy wyróżnić włosy o niskiej, średniej oraz wysokiej porowatości. Zazwyczaj jest to powiązane z genetyką, ale również z tym, jaką pielęgnację stosujemy, wpływem środowiska oraz przeprowadzanymi zabiegami fryzjerskimi.
Co wyróżnia włosy niskoporowate?
Są gładkie – ich łuski ściśle przylegają, tworząc zwartą strukturę. Z tego powodu substancje odżywcze zawarte w kosmetykach, często zamiast wnikać w głąb, osiadają na ich powierzchni, co powoduje ich oklapnięcie i prowadzi do braku objętości. Dlatego powinniśmy dobierać substancje, które są w stanie wniknąć w małe szczeliny między łuskami, nie tworząc przy tym dodatkowego, obciążającego filmu. Może przyczynić się to do, częstszego niż przy innych typach, problemu z łupieżem lub przetłuszczaniem się skóry głowy.
Poza tym, włosy niskoporowate są sztywne i grube – z trudem poddają się stylizacji i szybko wracają do pierwotnego stanu. Są także odporne na zniszczenia – nie potrzebują bardzo intensywnych terapii, o ile odpowiednio o nie zadbamy. Z natury są mocne, błyszczące, „lejące się”. Słabo chłoną wodę, ale powoli oddają wilgoć, dlatego po umyciu trzeba je długo suszyć.
Największym wyzwaniem w pielęgnacji tego typu włosów jest dobór produktów, które będą mieć lekką, nie obciążającą konsystencję. W doborze szamponu warto kierować się naturalnym składem, który oczyści, ale nie podrażni skóry głowy. Idealnie sprawdzą się produkty regulujące poziom nawilżenia lub takie, które nadają objętości. Najlepiej o pH 5,5, które odpowiednio oczyści włosy na ich długości.
Wybierając odżywkę lub maskę, należy zwrócić uwagę na to, że niskoporowate włosy z łatwością ulegają przeproteinowaniu – mogą stać się wtedy jeszcze sztywniejsze i matowe. Dlatego należy unikać mocno odżywczych produktów. Stawiaj na maski o pH 4-4,5, które nie obciążą, ale pomogą zachować odpowiednie nawilżenie.
Doskonale sprawdzą się:
- Aqua-therapy Shampoo pH 5,5
- Aqua-therapy Mask pH 4,0
- Moisturizing Spray pH 4,5
- Colour Shampoo for slightly damaged hair pH 5,0
- Colour Mask for slightly damaged hair pH 4,0
- Delicate Daily Shampoo pH 5,5
- Full-Volume Mousse pH 6,0
- Full-volume Shampoo pH 5,5
- Full-volume Mask pH 4,0
Jakie są włosy o wysokiej porowatości?
Szorstkie w dotyku, ponieważ ich łuski są rozchylone na zewnątrz i nieregularnie rozmieszczone, dlatego trudno zatrzymać w nich substancje odżywcze i wodę. Z tego powodu stają się kruche, łamliwe – ich struktura jest podatna na uszkodzenia. Przez to, że nie mają gładkiej struktury, trudno je zdyscyplinować – mają tendencję do puszenia się i elektryzowania. Są matowe i wypłowiałe – dosyć szybko wypłukuje się z nich pigment po koloryzacji.
Często na zwiększenie porowatości wpływają agresywne zabiegi fryzjerskie np. intensywne rozjaśnianie, trwała ondulacja, keratynowe prostowanie, dekoloryzacja. Po nich włosy stają się uwrażliwione i pozbawione naturalnej bariery ochronnej przed szkodliwym działaniem środowiska.
Z natury są kręcone lub kędzierzawe – ich struktura uniemożliwia rozprowadzanie sebum na całej długości włosów.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych może wydawać się wymagająca, ale jeśli dobierzemy kosmetyki adekwatnie do ich potrzeb, możemy sprawić, że staną się mocniejsze i zdrowo wyglądające. Powinniśmy postawić na łagodne szampony bez silikonów i detergentów, ale o dodatkowych właściwościach pielęgnacyjnych. Warto pamiętać o tym, że szampon musi być rozprowadzony delikatnie – bez szorowania, tak, aby nie powodować mechanicznych uszkodzeń, na które włosy wysokoporowate są wyjątkowo podatne.
Maskami, które sprawdzą się najlepiej, będą te bogate w substancje odbudowujące o pH 4,0, które pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia na dłużej. Świetne będą produkty, których substancje odżywcze mają duże cząsteczki i będą w stanie odbudować naruszoną strukturę włosa, zmniejszyć rozchylenie łusek, a tym samym obniżyć porowatość.
Istotnym elementem pielęgnacji będzie również użycie produktów, które zapewnią włosom warstwę ochronną. Świetnie sprawdzą się odżywki w sprayu lub olejowanie. Włosy wysokoporowate kochają proteiny, kwasy tłuszczowe omega-3 i -6, które wpłyną na ich wygładzenie, nadadzą elastyczności i blasku.
Polecamy:
- Colour Shampoo for very damaged hair pH 5,0
- Colour Mask for very damaged hair pH 4,0
- Curly Control Shampoo pH 5,5
- Curly Control Mask pH 4,0
- Nutri-repair Shampoo pH 5,0
- Nutri-repair Mask pH 4,0
- Pre-shampoo oil
- Moisturizing Spray pH 4,5
Dopiero gdy dobrze scharakteryzujemy nasze włosy, poznamy ich potrzeby, będziemy w stanie zaplanować dla nich efektywną pielęgnację. Dlatego kupując kosmetyki, zawsze zwracajmy uwagę na ich skład i właściwości. Ile ludzi, tyle rodzajów włosów. Dlatego ważne, by edukować się i umieć wybrać dla nich to, czego potrzebują najbardziej. Wtedy odwdzięcza się nam przepięknym wyglądem i staną się naszą najlepszą ozdobą.